Soru: Android Rar Nasıl Kullanılır?

RAR lı dosyalar nasıl açılır?

Bir RAR Dosyasını Açmanın Diğer Yolları

 1. RAR dosyasına sağ tıklayın ve “ WinRAR ile Aç” öğesini seçin.
 2. WinRAR ‘ı başlatmak için çift tıklayın.
 3. WinRAR ‘ı açın ve WinRAR dosya panelinden dosyayı /klasörü seçin.

Telefonda dosyalar nasıl Ziplenir?

Dosyalarınızın sıkıştırmasını açma

 1. Android cihazınızda Google Files uygulamasını açın.
 2. Alt tarafta Göz at’a. dokunun.
 3. Sıkıştırmasını açmak istediğiniz.
 4. .
 5. Seçtiğiniz dosyanın içeriğini gösteren bir pop up görünür.
 6. Çıkar’a dokunun.
 7. Çıkarılan dosyaların önizlemesi gösterilir.
 8. Bitti’ye dokunun.

RAR uygulaması ücretli mi?

WinRAR, Windows’ta RAR dosyalarını görüntülemek için kullanabileceğin güçlü ve ücretsiz bir araçtır.

RAR dosyası nasıl zip yapılır?

Dosya veya klasörü sıkıştırmak için

 1. Sıkıştırmak istediğiniz dosya veya klasöre gelin.
 2. Dosyayı veya klasörü basılı tutun (veya sağ tıklayın), Gönder’i seçin (veya üzerine gelin) ve ardından sıkıştırılmış klasörüseçin. Aynı konumda aynı ada sahip yeni bir daraltılmış klasör oluşturulur.

RAR dosya uzantısı nedir?

Açılımı Roshal Archive olarak öne çıkan RAR dosyası, adını da mucidinden almıştır. RAR dosyasını bulan kişi Eugene Roshal isimli kişidir. Bilgisayarlarda sıkıştırılmış hale gelen dosyalar Winrar üzerinden RAR uzantısı ile kullanılmaktadır.

RAR dosyası ne kadar sıkıştırır?

Bilmenizde fayda var: WinRAR, en iyi sıkıştırma yöntemi seçilmiş olsa bile bazı verilerinizde 5-10 MB lık bir sıkıştırmadan fazlasını yapamaz. Bunun sebebi zaten sıkıştırılmış dosya formatları olan JPEG, PNG, AVI, MP4, MP3’ün daha fazla sıkıştırılamamasıdır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Android Için App Nasıl Yapılır?

.zip Uzantılı dosya ne demek?

ZIP dosyaları, sıkıştırılmış ve/veya arşivlenmiş dosyaların genel uzantısı olarak kabul edilmektedir. Formatı veya biçimi ne olursa olsun dosya sıkıştırma işlemi, Mac OS dâhil bütün işletim sistemlerinde kullanılmaktadır. Dosyaların sıkıştırılması, depolama alanı açısından fayda sağlamaktadır.

ZIP dosya nasıl normale çevrilir?

Bu dosyayı normal dosyaya çevirebilir, listeleyebilir, ismini degistirebilir ve geri yükleyebilirsiniz.

 1. Eğer sıkıştırılmış dosyayi normal dosyaya çevirmek istiyorsanız, “Actions/Eylem” bölümünden “Unzip/Zipi aç”a tıklayınız.
 2. Sıkıştırılmış dosyanın içindeki tüm dosyaları göreceksiniz, “OK/Tamam” butonuna tıklayınız.

Telefonda zip ne demek?

Zip kısaca, sıkıştırılmış dosya demektir. Dosyaları sıkıştırmanız, boyutlarını küçültmeniz anlamına gelir. Böylelikle bu dosyaları daha kısa sürede indirebilir veya birine gönderebileceğiniz gibi daha fazla depolama alanı elde edersiniz.

RAR dosyası nasıl oluşturulur?

WinRAR dosya sıkıştırma işlemleri şu şekilde yapılmaktadır: – İlk olarak sıkıştırılacak olan dosya veya klasöre sağ tıklayıp arşive ekle seçeneği seçilmelidir. – Kullanıcıların karşısına çıkan WinRAR penceresinde ZIP veya RAR formatlarından biri seçilir. Ardından tamam butonuna tıklanır.

Windows 10 RAR dosyası nasıl açılır?

İçindeki RAR dosyalarını aç Windows 10 “7-Zip” yazan bağlamsal bir menü arayın. Farenizi üzerine getirin ve dosyaları ayıklayın. Bir sonraki pencerede, bir yol seçebilir, RAR dosyası korunuyorsa bir şifre girebilir ve diğer seçenekleri belirleyebilirsiniz. RAR dosyanız şimdi çıkarıldı.

ZIP mi daha iyi RAR mı?

RAR ‘ın daha iyi olmasının ana nedeni, sahip olduğu sıkıştırma oranı. Dolayısıyla RAR dosyaları genellikle ZIP dosyalarından daha küçük olmaktadır. RAR ‘ın sunduğu “katı arşiv” özelliği ise birbirine benzer çok sayıda dosyayı tek bir dosya gibi sıkıştırma imkanı sunuyor.

Dosyaları nasıl ZIP yaparım?

Klasörün üzerine sağ tıkla. “Sıkıştır” seçeneğine tıkla. Klasör ZIP dosyası olarak sıkıştırılacak. Yeni ZIP dosyası, sıkıştırdığın klasörle aynı yerde olacak. Dosya gezgininde birden fazla dosya da seçebilirsin; hepsini seçtikten sonra sağ tıkla ve yukarıdaki adımları takip et.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Android Instagram Gece Modu Nasıl Açılır?

RAR programı nasıl çalışır?

Winrar kullanabilmek için öncelikle bu programı bilgisayarınıza indirmemiz gerekir. İnternetten bu programı rahatlıkla indirebilirsiniz. Programı kurduktan sonra sıkıştırmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayarak Winrar üzerinden sıkıştır seçeneğini seçmelisiniz. Böylelikle dosyanız Winrar dosyasına dönüşecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector